Tortum Şelalesi

Firma Tanıtımları | 13 Ağustos 2013 | Tortum Şelalesi için yorumlar kapalı | Paylaş: Facebook - Twitter

Tortum Şelalesi

Tortum Şelalesi

Tortum Şelalesi hakkında kısaca bilgilendirme yapmak istiyorum. Uzundere Belediyesi Web Sayfasında Tortum Şelalesi için aşağıdaki gibi bir bilgilendirme mevcuttur. Tortum Şelalesinde bulunan Ata Kardeşler Turizm ve Dinlenme Tesisleri‘nde enfes yemekler bulunmaktadır. Bunlardan Cağ Kebap ve Trabzon Akçaabat köfteyi kesinlikle tatmanızı öneriyorum.

Belediyeden alınan bilgi; İlçemizin kuzeyinde yer alan Tortum Şelalesi, bölgenin en önemli doğal güzelliğini oluşturmaktadır.

Batı kesiminde yükselen Kamerli Dağı’ndan ayrılan bir kütlenin Tortum Çayı’nın önüne set çekmesiyle Tortum Gölü oluşmuştur. Bu olayın ardından artık tekrar eski yatağına dönemeyen Tortum Çayı, yeni bir yatak açmış ve bugünkü gölün ayağından 1,2 km kadar kuzeydoğuda Tortum Şelalesi’ni meydana getirmiştir.

Su kütlesi düşüş yüksekliği 48 m yi bulan şelale, sadece mayıs – temmuz ayları arasında eriyen kar sularının da desteği ile gür bir şekilde çağlamaktadır. Diğer aylarda ise nispeten su oranı azalmaktadır.

Erzurum – Artvin karayolu güzergahında bulunması nedeniyle ulaşımı kolay ve doğal turistik potansiyeli yüksek olan Tortum Şelalesi, son yıllarda yerli ve yabancı turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Tanıtım çalışmalarının da artmasıyla önemi zamanla daha iyi anlaşılmaktadır.

Tortum Şelalesi Türkiye’nin Asya ve Avrupa kıtalarının en yüksek şelalesidir. Tortum Şelalesi oluşumu açsından dünyanın ikinci,yüksekliği bakımıdan ise dünyanın üçüncü şelalesidir.

Uzundere halkı şelaleye öz Türkçe karşılığı olarak “sudökülen” demektedir.

Tortum Gölü kuzey ucu ile Tev Vadisi arasındaki heyelan kütlesini aşarken yaptığı şelale burada yatağa yakın dirençli kireçtaşı katmanları üzerinden geçer. 22 metrelik genişlikten 48 metre yükseklikten düşen sular; üstte gökkuşağı, altta koca bir Dev Kazanı meydana getirmiştir.

Şelalenin aktığı yerde çok güzel piknik alanları bulunmaktadır. Şelalenin aktığı yerden dipteki Dev kazanı’na demir korkuluklu, çok uzun taş merdivenlerle inip Tortum Çayını ahşap köprüden geçerek Tortum Hidroelektrik Santrali sahasına aynı merdivenlerin karşı tarafındaki ile çıkılmaktadır.

Dev Kazanı diye nitelendirilen yerde şelalenin aktığı zamanlarda şelale sularının oluşturduğu yağmur insanları yazın sıcaklığında serinletmektedir.

Afrika’daki Zambezi Nehri üzerindeki Vietorio Şelalesi 120 metre yükseklik ile dünyanın en yüksek şelalesi, A.B.D de Erie Gölü ile Ontario Gölü arasındaki Niagara Şelalesi 51 metre yükseklik ile ikinci, 48 metre yükseklik ile dünyanın üçüncü yüksek şelalesi Uzundere ilçesindeki Tortum Şelalesidir.

Şelalemiz oluşumu açısından ise dünyanın ikinci önemli şelalesidir.

Tortum Şelalesine 1952-1960 yılları arasında Hidroelektrik Santrali yapılmış ve ülkemizin elektrik ihtiyacına katkıda bulunmaya başlamıştır.

Tortum Şelalesi manzarasıyla insanın düş gücünü zorlar; özellikle ilkbahar aylarında görünüm usta bir yönetmenin bir filmi karesi gibi eşsizdir

Yoruma kapalı.

FacebookTwitterGoogle PlusRss
Cosgun Grafik © . Tasarım: Ferhat Kocabal