İspir Fasulyesi Dikkat!..

Haber | 7 Mart 2012 | 2 Yorum | Paylaş: Facebook - Twitter

Erzurumun İspir İlçesine Has yöresel ürünümüz olan İspir Fasulyesinin ülkemizin başka yerlerinde de yetiştirildiğini veya üretildiğini idda edenler olduğunu gördüm ve gerçekten çok üzüldüm bu tür yazılara reklamlara ve satış yapanlara kesinlikle itibar etmeyiniz. Çünkü İspir Fasulyesi Türk Patent Enstitüsünce Patentlenmiş bir üründür ve farklı bir yerde ve farklı iklim şartlarında yetiştrilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Patentle ilgili bir kaç haber sitesinde ve ispader dernek sitesinde yayınlanmıştır.

http://www.ispader.com/28_Haber-ispir-fasulyesi-artik-tescilli.aspx
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/17833772.asp

Aşağıdaki Yazı İspir Kaymakamlığından Alınmıştır.
http://www.ispir.gov.tr/html/fasulye.html

İSPİR FASULYESİ

En revaçta Türk yemeği olan, kimilerinin severek yediği bazense hor görülen Kuru fasulye sofralarımıza gelinceye kadar çok meşakkatli bir yoldan geçer. Birçok lüks restoranın vazgeçemediği çok özellikli bir ürün olan ve sadece bölgemizde yetişen İspir Fasulyesi arazinin kırık olması ve bölgenin makineli tarıma uygun olmaması nedeniyle çok zor şartlar altında üretilmektedir.Ekimine Mayıs ayında başlanan fasulyenin hasat mevsimi ağustosun son haftası ile eylül ayında gerçekleşir. Bu sürede yapılan tüm işlemler insan emeğine dayanmaktadır.

Cinsiyete dayalı bir iş bölümünün görüldüğü fasulyenin üretiminde kadınların emeğinin daha çok olduğunu söylememiz onların hakkını vermemiz açısından yerinde olacaktır. Çapası, bitkinin zararlı otlardan ayıklanması, hasat mevsiminde tanelerinin ayıklanması, seçilmesi ve elek işleminin yapılması kadınlar tarafından yapılır. Eh erkeğe de sadece sulaması ve ürünün pazarlanması kalıyor. Fasulye ilk sulamadan sonra, çiçek döneminde her dört günde bir sulanmak durumundadır. İlk dört sudan sonra artık sulama süresi kademeli olarak uzatılır ve ürün 8 ile 12 sulamadan sonra hasat aşamasına gelir. Çok narin bir yapıya sahip olması nedeniyle ürünün ayıklanmasında kesinlikle makine kullanılamamaktadır. Bu ise ürünün elde edilmesinde harcanan emeğin ne kadar değerli olduğunun en önemli kanıtı olsa gerek.

Kalibresi 8–9 mm aralığında olan İspir Fasulyesi tüketici hedef kitlesi tarafından Hortik fasulyesi olarak bilinir. Bunun nedeni ise bu fasulyenin önceleri sadece Köprüköy yani eski ismiyle Hortik ve Petekli(Karsur) köylerinde ekilmesi ve bu fasulyeyi lokantasında işleyen Hüsrev’in piyasaya bu şekilde tanıtmasıdır. Ancak son yıllarda artık fasulye gerçek kimliğini bulmuş ve ‘İspir fasulyesi’ olarak anılmaya başlanmıştır. Çünkü bu işle uğraşanlar iyi bilirler ki İspir mikro klima bir iklime sahip olması itibari ile tüm köyler aynı havayı solumaktadır. Ve Bu açıdan düşünüldüğünde hiçbir köyün fasulyesinin bir başka köyde yetişen fasulyeye üstünlüğü yoktur. Kaldı ki bu iki köyde üretilen fasulye talebin çok az bir kısmını karşılamaktadır.

Fakirin mecburen yemek zorunda kaldığı bir yemek olarak bilinen ve çoğu zaman hor görülen fasulyeye itibarını iade eden İspir Şeker Fasulyesi, başta İstanbul ve Ankara olmak üzere Türkiye’nin birçok ilinde en lüks restoranlarda üst düzey müşterilere servis edilmektedir. Bu restoranlar Ankara, İstanbul ve Rize’de Şubesi olan Hüsrev; yine İstanbul’da Çamlıca ve Sirkeci’de Şubeleri bulunan Çömlek, İstanbul Balat’ta bulunan Çanak Mangalda Kuru Fasulye; Tophane’deki Fasuli; Kadıköy’de spor sanat ve siyaset dünyasından birçok ünlünün uğrak yeri olan Güler Osmanlı Mutfağı bir çırpıda sayabildiğimiz fasulyecilerdir.

Ankara’da 57’nci hükümet döneminde hemen hemen her Bakanlar Kurulu toplantısına kuru fasulye servisi yapan Hüsrev’in lokantalarına gelip geçen ünlülerin haddi hesabı yok.

Abdullah Hüsrev Milliyet Gazetesine verdiği bir röportajda, Özal’ın hem başbakanlığı hem de cumhurbaşkanlığı döneminde sık sık geldiğini anlatıyor. Bülent Ecevit, Mesut Yılmaz, İsmail Cem, Abdullah Gül, Ali Coşkun, Abdülkadir Aksu, Mustafa Taşar, Yaşar Okuyan ve Devlet Bahçeli en sık gelen politikacılar. Başbakan Tayyib Erdoğan da Hüsrev’de kuru fasulye yemiş. O günlerin anısına fotoğraflar var İstanbul lokantasında.

Güler Osmanlı Mutfağının sahibi Ali Gülerde Lokantasına gelen ünlüler için bir anı defteri hazırlamış. Kimler yok ki deftere yazmayan. Rauf Denktaş, Zeki Sezer, Filenin Sultanları, Fenerbahçe Futbol takımı oyuncuları, yabancı büyük elçiler ve sanat camiasından birçok tanıdık simayı bulabilirsiniz bu anı defterinde.

Lokantaların her birinin kendilerine has ve özenle gizledikleri pişirme yöntemleri var. Tanıtımını yapmakta geciktiğimiz organik olarak üretilen fasulyemizi Karadenizliler bizden daha iyi tanıtmış olmalı ki artık bu sözünü ettiğimiz tüm restoranlarda fasulyemiz “Meşhur Çayeli Fasulyesi” olarak servis ediliyor.

Ahmet AYDIN

Felsefe Öğretmeni

aaydin1977@hotmail.com

Etiket: , , , ,

Yaşasın, Konuya 2 Yorum var

  1. sevgi yıldırım diyor ki:

    merhaba biz ispir fasülyesini ekmeyi düşünüyoruz fakat şunu merak ediyoruz sadece kuru fasülye olarak mı yeniyor tazesi yani yeşil fasülye olrak da yenebilir mi cevaplarsanız çok seviniriz iyi akşamlar.

    • Admin diyor ki:

      Yeşil fasulye olduğu zaman yenebilir yalnız daha denlenmemiş olması gerekiyor. Biraz yetiştiği zaman kıllı olacaktır buda damak tadınızı etkileyecektir.

FacebookTwitterGoogle PlusRss
Cosgun Grafik © . Tasarım: Ferhat Kocabal